хода

Time to Say Goodbye: чому взуття потрібно змінювати вчасно

Турбуючись про своє здоров’я, ви давно вже навчилися обирати якісне та безпечне взуття. Та придбати таке – перший крок. Правильна експлуатація та вчасна заміна взуття іншою якісною та безпечною парою – ось ключ до комфорту та радості від руху щодня.

Сьогодні ми поговоримо про час, коли взуття потрібно замінити. Як його визначити та чому носити взуття довше терміну – шкідливо.

 

Що – на полиці з взуттям?

Для початку – нагадаємо ознаки якісного та безпечного взуття. З попередніх наших матеріалів ви знаєте, що є і зовсім некорисне – приміром, кеди.
Що ж до іншого взуття – при виборі звертаємо увагу на:

  • підошву та устілку. Це – головні елементи якісного взуття. Підошва має бути гнучкою, мати амортизаційні властивості, не промокати та не деформуватися від температури довкілля. Устілка має підтримувати склепіння стопи та складатися з гіпоалергенних матеріалів, у яких не розмножуються мікроорганізми. 
  • матеріал основи взуття. Варто надати перевагу натуральним матеріалам. Уявлення про те, що натуральне – завжди дорожче, – хибне. Можна знайти якісне натуральне взуття і у бюджетних лінійках брендів, і у не дуже відомих, але якісних локальних виробників.
  • підбори. Їхня наявність – важлива, а от їхня висота має бути не більша за 6 см у повсякденному взутті.
  • правильно підібраний розмір. Важливо врахувати не лише довжину стопи, а і її ширину та висоту підйому. 

Звісно, витративши час на підбір та кошти на купівлю якісного взуття, ми хочемо, щоб воно служило чимдовше.
Проте, терміни експлуатації є обмежені, і про них важливо знати.

 

Скільки служитиме пара?

Середній термін експлуатації взуття – близько року постійного носіння. Він може видатись дуже малим. Та врахуймо, що ми зазвичай маємо більш ніж одну пару взуття протягом сезону – тож рік “чистого носіння” не дорівнює календарному.
Натомість деякі види взуття можна зносити значно швидше. Приміром, кросівки для бігу. У них термін експлуатації залежить не від часу, а від відстані, яку в них подолали. Загальна рекомендація для заміни – 300-500 кілометрів відстані. Та поправку варто робити на поверхні, де проходять тренування. Спеціальне гумове покриття спортивної доріжки дозволить кросівкам служити довше, тоді як біг по асфальту чи бездоріжжю знищить взуття швидше у рази.

Чому носити зношене – шкідливо та як визначити час заміни?

Живемо в непростий час – і часто прагнемо зекономити. Та економія на здоров’ї і якості життя завжди є хибною, адже потім потребує багатьох додаткових витрат. Зношене взуття – приклад саме такої шкідливої економії.
Спортивне взуття втрачає амортизаційні властивості, а отже – кожен крок дає неправильне навантаження на опорно-руховий апарат, суглоби та зв’язки. 

Дослідження доводять, що комфорт стопи важливий навіть для нашого психологічного стану. Для наших головних ролей у житті необхідні впевненість, спокій та врівноваженість. А постійний дискомфорт від руху позбавляє нас цих якостей. Тож заміна взуття – зовсім не примха, а без перебільшення – життєва необхідність

Як щодо перевірки взуття на зношеність просто зараз? Дайте відповідь “так” або “ні” на наступні запитання:

  1. Чи ви носите взуття вже 3 сезони або більше?
  2. Чи пробігли у ньому понад 500 кілометрів сумарно?
  3. Чи почали Ви відчувати біль під час тренувань? 
  4. Підошва стерлась і має меншу висоту, ніж при купівлі взуття.

Якщо на 3 або чотири запитання відповідь ствердна – очевидно, що взуття варто замінити.

Втім, є ще один цікавий тест, який потребує всього кількох секунд Вашого часу та дасть уявлення про стан спортивного взуття миттєво. Візьміть взуття за носок та п’ятку і спробуйте прокрутити його навколо осі. Нове взуття повертатиметься неохоче, а зношене, яке втратило пружність, – крутитиметься легко.

 

Про що розповість зношене взуття?

Перш ніж викидати, огляньте пару взуття. Воно у кожному разі змінило форму у порівнянні з початковою. Та зміни ці можуть говорити про проблеми зі стопою, на які Ви раніше не звертали уваги.
Зношеність внутрішньої сторони взуття говорить про гіперпронацію стопи, а стерта зовнішня сторона – про супінацію. Взуття, що надто розносилося в ширину, говорить про плоскостопість або неправильно підібраний розмір. Втім, можливо – про обидві проблеми водночас.

 

Чи можливо продовжити експлуатацію взуття?

Інтернет рясніє порадами щодо повернення взуттю вигляду, блиску тощо. Та найголовнішу з функцій – амортизацію, фіксацію положення стопи та підтримку склепіння – таким чином повернути неможливо.

Втім, існує спосіб носити взуття довго і безпечно водночас. Застосування шейперів ходи дозволить тримати ногу у правильному положенні та створить додаткову пружність. Отже, підошва вже не буде єдиним амортизатором і зноситься менше протягом терміну експлуатації. Ефект каблука дозволить правильно розподіляти навантаження на стопу, а підтримка склепіння стопи не дозволить “розтоптатись” у ширину ні нозі, ні взуттю.

З шейперами ходи Insoly ви не лише носитимете взуття довше, а  і почуватиметесь у ньому впевнено та зручно протягом усього часу користування.