В ХІХ сторіччі спорт і активний відпочинок біля моря набували все більшої популярності, тому виникла необхідність особливого взуття – міцного, легкого і зручного. Так з’явились пращури сучасних кедів – спеціальні туфлі «sand shoes» з парусини на гумовій підошві. У 1880-х роках схоже взуття називали «плімсолл» на честь горизонтальної лінії на борту судна, яка показувала допустимий рівень занурення у воду. Така ж кольорова лінія була і на взутті. Якщо вода не піднімалась вище неї – ноги залишались сухими.
Сучасна назва з’явилась в 1916 році завдяки американському бренду Keds. З часом кеди все більше подобались підліткам, і, зрештою, стали настільки популярними, що «перемістились» зі спортзалів на вулиці. Сторіччя потому кеди продовжують захоплювати світ, що дуже засмучує лікарів, адже взуття на плоскій підошві – рекордсмен по травмуванню стопи.
Часто можна почути, що ходьба босоніж та у взутті на плоскій підошві має однаковий вплив на організм. Це не так. «Хм, – подумаєте ви, – ходити босоніж природно, в чому ж небезпека?» Вся справа в стопі. Без взуття вона вільна з усіх сторін. Кеди ж фіксують її в площині, яка не має нічого спільного з анатомічним положенням. Це легко перевірити. Залиште одну ногу босою, а на іншу взуйте щось на плоскій підошві. А тепер повільно пройдіть декілька метрів. Відчуття різні, чи не так?
Та це ще не все:
- підошва кедів не здатна амортизувати удар п’яти об поверхню землі, через що скелет отримує мікротравми;
- плоска підошва не забезпечує підтримки стопи, тому м’язи та сухожилля ніг постійно в напрузі, що спричиняє ризик розтягування та інших пошкоджень. З часом це призводить до появи таких хвороб, як плоскостопість, тромбофлебіт, артрит, викривлення пальців стопи. Загальним симптомом цих захворювань є сильні болі в ногах;
- анатомічно правильне взуття має містити каблук. Коли п’ята трохи піднімається над рівнем стопи, вага тіла розподіляється по всій стопі рівномірно, з однаковою силою. Однак в кедах цього не відбувається, і навантаження на ногу розподіляється нерівномірно, з сильним зміщенням в одну сторону. Це призводить до викривлення хребта, погіршення постави та зміни ходи не в кращу сторону;
- особливо небезпечно носити кеди підліткам. Організм тільки починає формуватися, він дуже крихкий, і батькам, як і самій дитині, важливо не допускати помилок, що впливають на стан внутрішніх органів і постави.
Вже готові позбутися підступного взуття?
Не поспішайте! Попередити плоскостопість допоможе ходьба босоніж нерівними поверхнями (пісок, трава, камінці) та масаж стоп.
Крім цього, чергуйте кеди зі взуттям на невисокому стійкому каблуці (1-2 см для чоловіків, 2-4 – для жінок).
Для тих, хто в принципі не уявляє життя без кедів також є рішення – використання шейперів ходи. Вони допомагають не тільки попередити проблеми, але й виправити наявні. Все просто: залишаєте відбитки стоп і отримуєте устілки, які анатомічно ідеально підходять саме вам. Шейпери забезпечать оптимальну амортизацію рухів, рівномірне навантаження на стопи та рівну поставу.
Кеди, без сумніву – популярне та модне взуття. Але завжди пам’ятайте про ризики, які може спричинити їх довготривале носіння. Дотримуйтесь простих правил і вірогідність появи негативних наслідків суттєво зменшиться. Мода, звісно, важлива, але вона не може бути важливіше вашого здоров’я.