Краса та шляхетність – перше, що спадає на думку, коли ми говоримо про правильну поставу. Та чи замислювалися ви колись як сильно постава також впливає на якість вашого життя? Адже саме оптимальна постава може знизити навантаження на суглоби, м’язи та хребет та вберегти їх від травм.
Рівна спина дозволяє нам ефективніше використовувати силу м’язів, покращує настрій та працездатність. Звісно, важливо з дитинства формувати звичку тримати спину прямо, але й у дорослому віці не варто про неї забувати.
Як задумано природою
Хребет – основа нашого тіла та нашої постави. Він має чотири анатомічні вигини, два з яких направлені вперед (шийний та поперековий) і два назад (грудний та крижовий). З’являються ці вигини в ранньому дитячому віці коли малюк вчиться тримати голову, сидіти і стояти.
У вертикальному положенні хребет підтримують м’язи (спини, пресу та інші). Найчастішою причиною порушень положення тіла є слабкість м’язів тулуба або нерівномірність їх розвитку, адже саме «м’язовий корсет» забезпечує правильну поставу.
При поганій поставі скорочується об’єм дихальних рухів та зменшується місткість легенів. Це знижує постачання кисню до всіх внутрішніх органів та ускладнює їхню роботу.
Чому ми горбимося й сутулимося?
Постава – це звична поза людини у положенні стоячи, сидячи та при ходьбі. Впливати на неї, звісно, можуть і серйозні зовнішні фактори та травми, та зазвичай гарній поставі найбільше шкодять наші щоденні звички.
Життя сучасної людини майже нерозривно пов’язане з різноманітними гаджетами. Працюючи за комп’ютером ми тягнемо голову ближче до екрана, читаючи стрічку новин в телефоні – нахиляємо її вниз. М’язи шиї та хребет постійно напружені. Згодом вони запам’ятовують таке положення, поза стає звичною і голова починає постійно витягуватися вперед.
Сидячий та малорухливий спосіб життя теж сприяє сутулості. М’язи грудної клітки скорочуються, плечі підіймаються догори, спина згорблюється. Якщо не звертати увагу на незначну деформацію, то з віком ця проблема все більше й більше загострюватиметься.
Простий спосіб перевірити наскільки рівно ви тримаєте спину – стати біля стіни. Притуліться до стіни спиною, сідницями та п’ятами, стопи тримайте рівно, погляд спрямуйте вперед. Прослідкуйте щоб ваша поза була симетричною: утворювалися однакові «трикутники» на талії (простір між контуром талії та опущених рук), симетрично розташовувалися плечі, лопатки та таз, а лінія ключиць була практично горизонтальною. Спробуйте постояти у такій позі хоча б 1-2 хвилини. Якщо наприкінці вправи зрозумієте, що це положення тіла не є для вас зручним та звичним – час трохи попрацювати над своєю поставою.
Формуємо поставу
Перш за все постава – це звичка. Якщо ви роками зберігали одне і те ж положення, то мозок вже сприймає його як природне та нормальне. Щоб навчитися знову підтримувати анатомічно правильне положення спини потрібен час та певні зусилля.
Слідкуйте за своєю поставою протягом дня: під час сніданку, прогулянок, роботи за комп’ютером, миття посуду і згодом ви помітите, як змінюється якість вашого життя. Швидше за все, спочатку вам буде вдаватися утримувати правильне положення тіла не довше 15-20 хв. Але постійні тренування принесуть свої плоди.
Будьте активними: використовуйте будь-який привід, щоб почати більше рухатися. Пам’ятайте, що перерви в роботі важливі для зниження статичної напруги м’язів шийно-плечової зони та спини. Дослідження показують, що скелетно-м’язовий біль напряму пов’язаний з поставою тіла, а також з фізичними навантаженнями та ергономічністю робочого місця.
Регулярні заняття спортом – важливий чинник формування правильної постави. Вправи зменшують ймовірність травм попереку, укріплюють та додають гнучкості опорним структурам хребта. Важливо зміцнювати м’язи плечового поясу, живота, спини та сідниць. Щоденні вправи допоможуть створити надійний м’язовий корсет, який надалі утримуватиме хребет у правильній позиції. Корисними будуть і заняття йогою, пілатесом, танцями та плаванням.
У регулярних вправ є ще одна користь – вони допомагають тримати в нормі масу тіла. Адже зайва вага – також одна з причин порушення постави. Вона може послаблювати м’язи живота, провокуючи проблеми з хребтом та біль у попереку.
Не забувайте, що тривалі асиметричні пози та нерівномірне навантаження шкодять поставі. Тому бажано не носити вантажі в одній руці чи на одному плечі. Важливо не лише стояти правильно, але й сидіти, ходити та лежати. Обов’язково подбайте про зручний матрац та правильно облаштоване робоче місце.
Вплив положення стопи на поставу
Ноги – основа нашої постави. Як би пильно ми не слідкували за положенням голови та плечей, та без рівномірної опори на обидві ноги правильної пози досягнути не вийде. Сучасні дослідження доводять вплив неправильного положення стопи, зокрема її гіперпронації на функцію попереково-тазових м’язів та поставу людини.
Ортопедичні устілки Insoly забезпечують анатомічно правильне положення стопи, кращу ходу та оптимальну поставу. Шейпери ходи допомагають не лише тримати спину прямо, але й запобігти появі хронічного болю у спині.
Пам’ятайте, більшості звичок, які шкодять нашій поставі, цілком реально позбутися самостійно! Щоб уникнути серйозних проблем з опорно-руховим апаратом, які потребуватимуть втручання лікарів, подбайте про своє здоров’я вже сьогодні.
Будьте уважними до власного організму, приділяйте час тренуванням та обирайте правильну підтримку для своїх ніг.