Сезон босоніжок – не за горами. Та не всіх тішить цей факт: деколи вигляд стопи може відрізнятись від норми. Якщо кісточка великого пальця на нозі сильно виступає назовні, і самі пальці – деформовані, то натхнення до відкритого взуття точно не буде.
Саме так виглядають стопи при вальгусній деформації (hallux valgus). І вигляд тут – лише верхівка айсберга. Люди з таким захворюванням відчувають біль та незручність при ходьбі. Інтенсивність цих відчуттів залежить від стадії захворювання:
- 1-ша стадія майже не спричиняє дискомфорту. На цьому етапі відхилення великого пальця від умовної прямої лінії, що продовжує метатарзальну кістку становить менш як 20 градусів.
- 2-га стадія з відхиленням у 20-30 градусів спричиняє помірний біль при тривалій ходьбі чи спортивних навантаженнях.
- 3-тя стадія змушує змінити спосіб життя: через постійний біль пацієнт не в змозі довго ходити чи бігати, і вибір взуття стає проблемою для нього.
Основними факторами ризику вальгусної деформації стопи є:
- поперечна плоскостопість,
- надмірна вага,
- вікова або вроджена слабкість зв’язок стопи,
- вроджені аномалії стопи.
Також дуже важливим у прогнозі здоров’я є період, коли дитина вчиться ходити. Форсування ходіння при неготовій стопі, водіння за ручки та під пахви, прилади на кшталт “ходунків” перевантажують ніжку маляти, спричиняючи деформації.
Лише операція?
Щодо лікування hallux valgus – є дві новини.
Погана – в тім, що деформація не лікується.
Хороша – в тім, що при вчасній діагностиці можна ефективно зупинити прогрес захворювання. І, оскільки на першій стадії дискомфорт ще незначний, – пацієнт зможе продовжити жити та рухатися повноцінно.
Повністю усунути вальгусну деформацію можна лише оперативно. Операція остеотомія є складним втручанням, і період відновлення також непростий і тривалий. Тож звісно, коли є вибір, – варто спробувати консервативні методи для зупинки деформації та полегшення стану.
Оскільки біль викликають запальні ускладнення – то місцева протизапальна терапія може суттєво зменшити дискомфорт. Якщо ж на прогрес хвороби впливає нестача мікроелементів чи гормональний стан організму – після обстеження лікар може призначити ефективне загальне лікування.
А що як не лікувати вальгус?
В середньому доросла людина проходить 5-10 тисяч кроків на день. Лишень уявіть собі всю незручність, якщо кожен крок викликає біль. Та це не єдиний можливий наслідок. Кістки стопи – невіддільна частина опорно-рухового апарату. Отже, неправильне навантаження на стопу поступово впливає на кістки ніг, тазу, хребет. Намагаючись компенсувати викривлення в одній частині, організм поступово викривлює й інші.
Опосередковано, неправильна хода впливає навіть на прикус.Тож консультація ортопеда перед постановкою брекет-системи чи іншими ортодонтичними втручаннями – добра ідея.
Думаймо, що взуваємо
Взуття може бути як фактором виникнення чи загострення захворювання, так і чудовим лікувально-профілактичним засобом. Залежить – яке саме ми оберемо.
Розмір також має значення: якщо взуття стискає стопу – викривлення не уникнути.
Також шкідливе взуття неприродної форми: на високих підборах, з вузьким носом тощо.
Деталі важливі, і у взутті – це устілка. Вона найбільше впливає на ходу. Крім підбору форми та розміру взуття – зверніть увагу на устілку. Чи амортизує стопу? У якому положенні тримає її при ходьбі?
Шейпери ходи Insoly стануть в пригоді як для профілактики вальгусної деформації стопи, так і для компенсації навантаження при вже діагностованому захворюванні. Вироблені індивідуально, вони допоможуть формуванню правильної ходи та правильної постави. А також розвантажать стопу при тренуваннях чи тривалому перебуванні на ногах.
Проблеми здоров’я – ніколи не локальні. Тому – забезпечуючи підтримку стоп, ми даємо баланс і свободу рухів усьому тілу. І тіло обов’язково подякує здоров’ям та красою.