збереження здоров'я

Не лише естетична проблема

Сезон босоніжок – не за горами. Та не всіх тішить цей факт: деколи вигляд стопи може відрізнятись від норми. Якщо кісточка великого пальця на нозі сильно виступає назовні, і самі пальці – деформовані, то натхнення до відкритого взуття точно не буде.

Саме так виглядають стопи при вальгусній деформації (hallux valgus). І вигляд тут – лише верхівка айсберга. Люди з таким захворюванням відчувають біль та незручність при ходьбі. Інтенсивність цих відчуттів залежить від стадії захворювання:

  • 1-ша стадія майже не спричиняє дискомфорту. На цьому етапі відхилення великого пальця від умовної прямої лінії, що продовжує метатарзальну кістку становить менш як 20 градусів.
  • 2-га стадія з відхиленням у 20-30 градусів спричиняє помірний біль при тривалій ходьбі чи спортивних навантаженнях.
  • 3-тя стадія змушує змінити спосіб життя: через постійний біль пацієнт не в змозі довго ходити чи бігати, і вибір взуття стає проблемою для нього.

Основними факторами ризику вальгусної деформації стопи є:

  1. поперечна плоскостопість,
  2. надмірна вага,
  3. вікова або вроджена слабкість зв’язок стопи,
  4. вроджені аномалії стопи.

Також дуже важливим у прогнозі здоров’я є період, коли дитина вчиться ходити. Форсування ходіння при неготовій стопі, водіння за ручки та під пахви, прилади на кшталт “ходунків” перевантажують ніжку маляти, спричиняючи деформації.

 

Лише операція?

Щодо лікування hallux valgus – є дві новини.
Погана – в тім, що деформація не лікується.
Хороша – в тім, що при вчасній діагностиці можна ефективно зупинити прогрес захворювання. І, оскільки на першій стадії дискомфорт ще незначний, – пацієнт зможе продовжити жити та рухатися повноцінно.

Повністю усунути вальгусну деформацію можна лише оперативно. Операція остеотомія є складним втручанням, і період відновлення також непростий і тривалий. Тож звісно, коли є вибір, – варто спробувати консервативні методи для зупинки деформації та полегшення стану.

Оскільки біль викликають запальні ускладнення – то місцева протизапальна терапія може суттєво зменшити дискомфорт. Якщо ж на прогрес хвороби впливає нестача мікроелементів чи гормональний стан організму – після обстеження лікар може призначити ефективне загальне лікування.

 

А що як не лікувати вальгус?

В середньому доросла людина проходить 5-10 тисяч кроків на день. Лишень уявіть собі всю незручність, якщо кожен крок викликає біль. Та це не єдиний можливий наслідок. Кістки стопи – невіддільна частина опорно-рухового апарату. Отже, неправильне навантаження на стопу поступово впливає на кістки ніг, тазу, хребет. Намагаючись компенсувати викривлення в одній частині, організм поступово викривлює й інші.

Опосередковано, неправильна хода впливає навіть на прикус.Тож консультація ортопеда перед постановкою брекет-системи чи іншими ортодонтичними втручаннями – добра ідея.

 

Думаймо, що взуваємо

Взуття може бути як фактором виникнення чи загострення захворювання, так і чудовим лікувально-профілактичним засобом. Залежить – яке саме ми оберемо.

Розмір також має значення: якщо взуття стискає стопу – викривлення не уникнути.
Також шкідливе взуття неприродної форми: на високих підборах, з вузьким носом тощо.

Деталі важливі, і у взутті – це устілка. Вона найбільше впливає на ходу. Крім підбору форми та розміру взуття – зверніть увагу на устілку. Чи амортизує стопу? У якому положенні тримає її при ходьбі?

Шейпери ходи Insoly стануть в пригоді як для профілактики вальгусної деформації стопи, так і для компенсації навантаження при вже діагностованому захворюванні. Вироблені індивідуально, вони допоможуть формуванню правильної ходи та правильної постави. А також розвантажать стопу при тренуваннях чи тривалому перебуванні на ногах.

Проблеми здоров’я – ніколи не локальні. Тому – забезпечуючи підтримку стоп, ми даємо баланс і свободу рухів усьому тілу. І тіло обов’язково подякує здоров’ям та красою.