збереження здоров'я

“Музика руху”: чого просять суглоби?

Відмовились від присідань через хрускіт у колінах? Кожен хребець здригається при одній лише думці про вправу “міст”? Під час занять спортом треба слухати музику, а не звуки власних суглобів. Чого вони просять скрипом та хрускотом, і як їм допомогти? Читайте, щоб дізнатися до кого звернутись з “голосними” суглобами та чи варто припиняти заняття спортом.

 

Будова та функції суглоба: трохи важливої теорії

Щоб розуміти, що не так з будь-яким механізмом, потрібно знати норму його роботи. Тож пригадаймо головне про будову та функції суглобів в нашому організмі.
Суглоби складаються з:

  • Суглобових поверхонь,
  • Капсули або суглобової сумки,
  • Синовіальної рідини, яка зменшує тертя, та
  • Порожнини суглоба.

Простими словами, функція суглоба — це рухомість з’єднання між кістками. Та оскільки рух цей буває за різними осями, то й забезпечують його відповідно різні види суглобів: одноосьові, двохосьові та багатоосьові.
Є й інші відмінності та класифікації, але як “користувачам” суглобів нам найцікавіше — що впливає на їх здоров’я та чи є хрускіт небезпечним симптомом?

 

Про що свідчить крепітація та що з нею робити?

Так, правильна назва хрусту у суглобах як симптому — “крепітація”. Її невипадково вважають “ознакою старіння”, адже одна з причин — стирання хрящової поверхні суглоба та зміна співвідношення суглобових поверхонь. Інші причини звуку при рухах:

  • Ослаблення суглобової капсули та зв’язок,
  • Порушення обміну мінеральних речовин в організмі (відкладення солей кальцію у суглобовій капсулі),
  • Підвищена рухливість суглобів — вроджена чи набута.

Симптом потребує консультації фізичного терапевта або ортопеда — адже попри не надто великий дискомфорт, може бути ознакою початкової стадії артрозу, особливо часто це стосується крепітації колін.

 

А якщо не звертатись до лікаря?

Захворювання прогресуватиме, крім звуку почнуть турбувати болі, порушення рухомості суглоба. А згодом, у гіршому випадку, остеоартроз призведе до втрати працездатності або навіть інвалідності. Тож легковажити точно не варто.

А якщо рухатись якомога менше? 

Є й інша крайність — надмір обмежень та необґрунтоване лікування. Ні, відмовлятись від руху не потрібно, якщо такого обмеження для вас не встановив лікар. Адже раціональне фізичне навантаження при остеоартрозі — частина лікування, а не завада йому. Інша річ — зменшити навантаження. Надмірна маса тіла, неправильна постава, сидіння та сон у нефізіологічних положеннях — вороги здорових суглобів. Якщо схуднення і підтримка здорової ваги — справа на роки, то вплинути на ходу та поставу можна значно швидше. Ортопедичне взуття стане першим та головним за ефективністю кроком для всіх, хто хоче мати здорові суглоби та не відмовляти собі у радощах руху. А щоб ортопедичним стало будь-яке ваше улюблене взуття, спортивне або в стилі кежуал, — можна використати ортопедичні устілки. Зверніть увагу: справді дієві устілки не можуть бути універсальними, тож оберіть ті, які виготовлять особисто для вас. Наприклад, ортопедичні устілки Insoly виготовляють з відбитку вашої стопи, з урахуванням всіх особливостей. Саме тому вони забезпечують підтримку анатомічно правильного положення стопи на поверхні та фізіологічний розподіл навантаження на суглоби.

 

Якщо профілактика — то лише доказова

 

Так, МОЗ України спростовує ефективність прийому хондропротекторів, адже вони частково допомагають полегшити біль лише 20% пацієнтів та згідно з рандомізованими клінічними дослідженнями, не мають доведеної ефективності. 

Натомість рекомендоване повноцінне харчування з акцентом на продукти, що містять залізо, вітаміни A, C, D та К, клітковину. Цікаво, що поради щодо харчування у багатьох пунктах збігаються з меню для профілактики деменції та депресії, тож у жодному разі не зашкодять вам.

 

Будьмо здорові, рухаймось у радість. А якщо суглоби покличуть на допомогу звуком — зверніться до лікаря та забезпечте якісну підтримку стопи. Радо проконсультуємо та допоможемо, звертайтесь!