збереження здоров'я

Набір ваги — більше, ніж зміна фігури

Ще кілька століть тому пишне тіло було ознакою достатку, багатства та родючості. В сучасному ж світі надмірна вага вже не є причиною для гордості. Навпаки, звичними стали фрази: “хочу схуднути” чи “треба скинути кілька кілограмів”. Сьогодні проблема розповсюдження ожиріння — один з найсерйозніших викликів для систем охорони здоров’я по всьому світу.

 

Чому ми гладшаємо?

Досягнення цивілізації дають нам можливість мати багато смачної їжі та водночас значно менше рухатися протягом дня. Завдяки автомобілям, механізованому виробництву, офісній роботі ми часто витрачаємо менше калорій, ніж споживаємо. Це і є однією з перших причин появи ожиріння. 

Сидячий спосіб життя, споживання надмірної кількості борошняних виробів, солодощів, жирної їжі, психологічні стреси, неправильний графік харчування, пасивні види дозвілля  – досить типова картина життя дорослих людей. Станом на 2016 рік, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 58,4 % українців старших за 18 років мали зайву вагу, а 25 % страждали на ожиріння

Звісно, свою роль у наборі ваги також відіграють і генетичні чинники, ендокринні порушення, вживання певних медикаментів чи наявність психічних розладів.

 

“Вписатися” в норму

Як зрозуміти чи здоровою є ваша вага? У цьому питанні точно не варто опиратися на суб’єктивні враження чи стереотипні уявлення. Найкраще почати з визначення свого індексу маси тіла за формулою:

ІМТ = маса тіла (кг) / ріст (м)²

Якщо розділивши власну масу тіла на зріст зведений у квадрат ви отримали цифру в діапазоні 18,5-24,9 —  ваша вага в межах норми.

Ще один досить об’єктивний показник здорової ваги — окружність талії. Для жінок найкраще тримати цю цифру нижче позначки у 79 см, для чоловіків — до 93 см. 

Ваш ІМТ та обхват талії в нормі? Чудово, значить ви маєте низький ризик серцево-судинних захворювань та діабету II  типу.

 

Надмірна стрункість

Не завжди варто радіти малим цифрам на вазі. У дорослих людей показник ІМТ менший, ніж 18,5 вказує на недостатню масу тіла. Як наслідком, так і причиною цього можуть бути певні захворювання. Саме тому не лише худнути, але й набирати вагу бажано під наглядом лікаря. 

Для нарощення жирової тканини важливо створити профіцит калорій. Потрібно отримувати приблизно на 300-500 ккал більше, ніж витрачається організмом за день. Просто збільшити порції в такому випадку чи почати їсти все підряд — погане рішення. Висококалорійні продукти, солодощі, випічка можуть додати не лише кілька кілограмів, але, вірогідно, і проблем зі здоров’ям. Натомість варто вживати більше складних вуглеводів, білків та насичених жирів. Фізичні вправи теж дуже важливі. Наростити не лише жирову, але й м’язову масу допоможуть силові й кардіо тренування.

 

Коли “більше” зовсім не “краще”

ІМТ 25-30 свідчить про надлишкову вагу, а понад 30 – про ожиріння. Зайві кілограми збільшують ризик цілого переліку фізичних та психічних хвороб та є причиною передчасних смертей по всьому світу. Надмірна вага може бути причиною розвитку остеоартрозу, апное та астми. Збільшення кількості жирових клітин в організмі підвищує ризик діабету, раку, серцево-судинних та запальних захворювань. 

Ожиріння провокує розвиток подагри, адже внаслідок порушення обміну речовин, солі починають відкладатися на поверхні суглобів. Колінний та тазостегновий суглоби також страждають через зношування і стоншення хрящової тканини під дією надмірних навантажень. Окрім того, зайва вага — один з факторів розвитку варикозу нижніх кінцівок. 

У сучасному суспільстві, з його культом стрункого тіла, надмірна маса тіла іноді може стати навіть приводом для стигматизації людини. Протидіяти цьому явищу покликаний рух бодіпозитиву. Приймати своє тіло важливо, та водночас варто пам’ятати, що ожиріння — не лише естетична проблема. 

 

Якщо ногам важко

Надлишкова вага може призвести також до деформації склепінь стопи й пришвидшити прогресування плоскостопості. Дослідження показують зв’язок між збільшенням маси тіла та проблемами з опорно-руховим апаратом і больовими відчуттями у суглобах, попереку й колінах. Також надлишок жирової маси  в організмі є предиктором болю в стопі. Збільшення ваги зазвичай потребує і збільшення турботи про власне тіло, адже ожиріння шкодить майже всім органам та системам. 

Ваша вага лише трохи змінилася і досі перебуває в межах норми, а ви все одно почали відчувати надмірну важкість у ногах? Така ситуація теж цілком реальна. Неприємними відчуттями ноги сигналізують про те, що потребують додаткової підтримки. Індивідуальні ортопедичні устілки Insoly допоможуть вашим стопам втомлюватися значно менше, а вам — з легкістю ходити впродовж усього дня.

У шейперів ходи є ще один маленький секрет — вони не лише підтримують склепіння стопи та оптимальну позицію постави, але й сприяють підтягнутості вашого тіла.

Стежте за вагою та дбайте про своє здоров’я. Щодня збільшуйте власну фізичну активність, зменшуйте ризик травм і захворювань та підвищуйте власний комфорт, використовуючи індивідуальні устілки Insoly!